Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…BO POWAGA ZABIJA POWOLI

Zatrzymane w kadrze – Kontrowersyjne piękno „złotego lotosu”

44 274  
397   43  
W dzisiejszym odcinku „Zatrzymanych w kadrze” poznacie naukowca, który mógł być bogaty, ale nie chciał. Dowiecie się także, co Kaiser Wilhelm robił w zoo oraz zobaczycie kolarza, który spadł z roweru.

#1. Muhammad Ali (wówczas Cassius Clay) kupuje sobie nową parę butów w sklepie w Rzymie, mając na sobie złoty medal, który zdobył, pokonując Polaka Zbigniewa Pietrzykowskiego w finale wagi półciężkiej na letnich igrzyskach olimpijskich dzień wcześniej, 6 września 1960 r.



#2. Jodie Foster i Robert De Niro na planie „Taksówkarza” w 1976 r. i na Oscarach w 2024 r.




#3. Knud Enemark Jensen upadający z roweru podczas drużynowego wyścigu na igrzyskach olimpijskich w Rzymie w 1960 r.


Przypadek Duńczyka Knuda Enemarka Jensena do dziś uchodzi za mocno kontrowersyjny. Sportowiec brał udział w letniej olimpiadzie w 1960 r. Temperatura w Rzymie była ekstremalnie wysoka – dochodziła do 42 st. C. 20 km przed metą Jensen upadł, doszło do urazu czaszki. Mężczyzna został przewieziony do szpitala, jednak zmarł tego samego dnia.

Jako przyczynę zgonu oficjalnie podano uraz czaszki, do którego doszło w następstwie udaru cieplnego. W tle pojawiały się jednak podejrzenia, że kolarz znajdował się pod wpływem dopingu, a konkretnie pochodnej amfetaminy, którą zawodnik miał otrzymać od swojego trenera. Ten sam przyznał się do tego, że podał Jensenowi zakazaną substancję, jednak później się z tego wycofał. Z kolei włoscy lekarze przeprowadzili autopsję, która wykazała u Jensena obecność różnych narkotyków, w tym właśnie amfetaminy.

#4. Fotografia wykonana w 1945 roku przedstawia ministra propagandy nazistowskiej Josepha Goebbelsa z sześciorgiem dzieci.


Po samobójstwie Hitlera Goebbels objął stanowisko kanclerza Niemiec i pełnił tę funkcję przez jeden dzień.

Następnego dnia Goebbels wraz z żoną Magdą zamordowali swoje dzieci, wstrzykując im morfinę i rozgniatając w ustach ampułki z cyjankiem, po czym sami popełnili samobójstwo.

#5. Zdjęcie ślubne Władimira Putina i Ludmiły Szkriebniowej, 1983 rok.


Ludmiła Putin była żoną Władimira Putina przez trzy dekady. Para pobrała się w 1983 roku. Niedługo później przenieśli się do Niemiec Wschodnich, gdzie mąż Ludmiły pracował jako agent KGB. Po zakończeniu zimnej wojny wrócili do Rosji, a Władimir Putin rozpoczął karierę polityczną, która wyniosła go na najwyższe urzędy w państwie.

W 2013 roku para ogłosiła, że będzie się rozwodzić.

Ludmiła, była żona Władimira Putina, mieszka z młodszym o 20 lat mężem Arturem Oczeretnym w wystawnej willi we Francji. Oczeretny jest właścicielem „minipałacu” w Anglet w południowo-zachodniej Francji o wartości niemal 7,5 miliona dolarów. Obiekt ten miał zostać przez niego kupiony w 2013 roku, sześć miesięcy po poinformowaniu przez Putina o rozwodzie z żoną.

#6. Charles Best i Frederick Banting – kanadyjscy naukowcy, którzy w 1923 roku otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie insuliny.


Banting miał 32 lata, gdy otrzymał Nagrodę Nobla. Podzielił się nią z 24-letnim Bestem, który był jego asystentem.

Banting odmówił umieszczenia swojego nazwiska na patencie i sprzedał go uniwersytetowi w Toronto za jednego dolara. Powiedział, że czerpanie korzyści z odkrycia, które mogłoby uratować miliony istnień ludzkich, jest nieetyczne. „Insulina należy do świata, nie do mnie” – powiedział.

#7. Amerykański lekkoatleta Jesse Owens w Londynie po zdobyciu czterech złotych medali na igrzyskach olimpijskich w Berlinie, Londyn, Anglia, 1936 r.



#8. Cesarz Wilhelm II rozmawia z Etiopczykami w zoo Hagenbeck w Hamburgu w 1909 roku.



#9. Chinka pokazująca nogę Złoty Lotos, lata 70. XIX wieku.


Wynik wiązania stóp w starożytnych Chinach nazywano „złotym lotosem”. Zmieniony kształt stóp wydawał się jej fanom niezwykle kobiecy i atrakcyjny.

Zdeformowane stopy zdaniem Chińczyków podkreślały słabość i kruchość kobiety, a jednocześnie nadawały jej ciału zmysłowości.

Idealna noga nie powinna przekraczać 10 centymetrów długości – takie nogi w Chinach nazywano „złotymi lotosami”.

#10. Philippe Petit kładący się na 60-metrowym kablu łączącym bliźniacze wieże World Trade Center, 410 metrów nad ziemią, podczas 45-minutowego spaceru po linie, 7 sierpnia 1974 r.



#11. Na planie filmu „Rocky IV”, 1985 r.



#12. Ratownicy wynoszą Susan Franciscę Murianki, pracownicę biura ambasady USA, z gruzów budynku zawalonego obok ambasady w Nairobi po tym, jak bomby terrorystów eksplodowały w ciągu kilku minut przed ambasadami USA w stolicach Kenii i Tanzanii, 7 sierpnia 1998 r. W samym Nairobi zginęło ponad 200 osób, a około 4000 zostało rannych. Fot. Khalil Senosi


7 sierpnia 1998 roku miały miejsce dwa jednoczesne wybuchy bomb umieszczonych w ciężarówkach. Ambasady USA w afrykańskich krajach Kenii (w Nairobi) i Tanzanii (w Dar es Salaam) zostały doszczętnie zniszczone po niemal jednoczesnej eksplozji materiałów wybuchowych załadowanych na ciężarówki.

Podczas gdy w pierwszej eksplozji w Nairobi w Kenii zginęło 247 osób, w drugiej eksplozji, która miała miejsce pięć minut później w Dar es Salaam w Tanzanii, zginęło 12 osób. W obu eksplozjach 4954 osoby zostały ranne w różnym stopniu. Urzędnicy wywiadu i bezpieczeństwa USA oświadczyli, że za obydwoma eksplozjami stoi organizacja Al-Kaida Osamy bin Ladena.

#13. Susan Peters – hollywoodzka „prosta dziewczyna” z bardzo trudnym losem, 1943 r.


Ojciec Susan zmarł, gdy miała 7 lat. W wieku 19 lat zaczęła grać w hollywoodzkich filmach, a w wieku 21 lat została nominowana do Oscara w kategorii najlepsza aktorka drugoplanowa.

Mając 24 lata, podczas polowania z mężem, przypadkowo otrzymała ranę postrzałową kręgosłupa. Ta tragedia sparaliżowała jej nogi i przykuła aktorkę do wózka inwalidzkiego.

Susan zmarła 23 października 1952 roku w wieku 31 lat na chorobę nerek i zapalenie płuc powikłane jadłowstrętem psychicznym. Za swój wkład w amerykański przemysł filmowy została uhonorowana gwiazdą w Hollywood Walk of Fame.

#14. Zatrzymanie sufrażystki w londyńskim parku, 1910 r.



#15. Prezydent Richard Nixon podczas swojej wizyty w PRL trzyma gazetę „Trybuna Ludu” z artykułem omawiającym rozmowy Nixon-Gierek. Przed nim Edward Gierek, pierwszy sekretarz PZPR. Polska, Warszawa, 1972 r.


W poprzednim odcinku

2

Oglądany: 44274x | Komentarzy: 43 | Okejek: 397 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły
Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało