Szukaj Pokaż menu

Pod roboczym ubraniem kryje się niecodzienna uroda

28 712  
232   29  
Czy to kobieta służąca w formacjach mundurowych, czy na przykład pracująca w służbie zdrowia, nosząc służbowy mundur, może wydawać się zimna i bezwzględna. Ale to tylko kamuflaż (no po to nosi się mundur). Pod tym nijakim wdziankiem roboczym kryją się prawdziwie gorące kobiety poszukujące przygody.

Jak to Polacy fałszywą epidemię tyfusu wywołali

101 324  
652   32  
W 1942 roku przed wioskami niedaleko Stalowej Woli ustawiona była niemiecka tablica „Uwaga! Tyfus plamisty”. Jak to się stało, że Niemcy dali się oszukać i uwierzyli w fałszywą epidemię?

10 faktów o edukacji w Chinach

159 279  
457   62  
Masza Pipenko przez kilka lat uczyła w czterech szkołach w Chinach. Mówi, że aby się wybić z tłumu dzieciaków, od pierwszej klasy należy bardzo się starać i dużo uczyć. Podstawy to szacunek dla starszych, dyscyplina i ciężka praca.

#1. Kary cielesne

W większości szkół bicie uczniów jest czymś normalnym. Jeśli uczeń coś przeskrobie lub się nie nauczy, nauczyciel może go walnąć ręką lub linijką. Kary cielesne są bardziej popularne w wiejskich szkołach.

#2. Ogrzewanie


Centralne ogrzewanie w szkołach istnieje tylko na północy kraju. W środkowych i południowych Chinach jest ciepły klimat, więc tam instaluje się klimatyzację. Jednak gdy zimą temperatura spada, nauczyciele i uczniowie siedzą w szkole w płaszczach i kurtkach. Strój szkolny to szerokie spodnie i bluza, na której naszyty jest emblemat szkoły. Teren szkoły jest ogrodzony i zamknięty bramą, którą otwiera się dwa razy dziennie - wpuszczając i wypuszczając dzieci.

#3. Apel i ćwiczenia


Codziennie rano uczniowie zaczynają dzień od rozgrzewki. Wszyscy ćwiczą również o godzinie 14.00. Włącza się muzykę, a dzieci wybiegają z klas aby poskakać i powymachiwać ramionami. Po trzeciej lekcji jest czas na ćwiczenie oczu - nauczyciel puszcza specjalne nagranie, na którym instruktor wydaje polecenia, które punkty na ciele mają być naciskane. Po porannej rozgrzewce dzieci ustawiają się w szeregu, podnoszona jest flaga szkoły, a dyrektor informuje wszystkich o najnowszych wiadomościach.

#4. Przerwa obiadowa


Długa przerwa trwa godzinę. W tym czasie uczniowie jedzą lunch w stołówce, biegają, krzyczą i bawią się. Nauczyciele mają darmowy lunch składający się z mięsa, warzyw, ryżu i miseczki zupy. W szkołach prywatnych uczniowie i nauczyciele dostają również jogurt i owoce. W młodszych klasach po przerwie na lunch jest kilka minut na drzemkę.

#5. Szacunek dla nauczycieli


Każdy uczeń ma wpojony od małego szacunek dla osób starszych oraz tych zajmujących od nich wyższą pozycję. Do nauczycieli zwracają się „nauczycielu Xian” czy też po prostu „nauczycielu”. Uczniowie często kłaniają się nauczycielom w pas.

#6. Tabela wyników


W każdej klasie znajduje się tablica z nazwiskami uczniów, a przy nich umieszcza się wyniki sprawdzianów oraz gwiazdki za dobre zachowanie czy inne szczególne osiągnięcia. Każdego dnia lista jest aktualizowana i każdy z uczniów widzi, czy podskoczył czy też spadł w rankingu klasowym. Ma to mobilizować uczniów do większego wysiłku i cięższej pracy.

#7. Nauka ponad 10 godzin dziennie


Lekcje w szkole zaczynają się zazwyczaj o 8 rano i kończą o 15.00 lub 16.00. Po powrocie do domu dzieciaki siadają do odrabiania zadań domowych - zazwyczaj niekończących się przykładów, słupków, kucia angielskich słówek. W większych miastach uczniowie popołudniami chodzą na korepetycje, zajęcia muzyczne i plastyczne lub sportowe. Nawet w weekendy muszą się uczyć, ponieważ naciskają na nich rodzice. Żeby dostać się na studia, trzeba mieć naprawdę bardzo wysokie oceny na egzaminach końcowych. Obowiązkowa nauka w szkole trwa tam 12-13 lat. Na studia idą tylko wybrańcy.

#8. Szkoły prywatne i państwowe

Nauka w szkołach prywatnych kosztuje około 1000 dolarów miesięcznie. Jest w nich dużo wyższy poziom, a języków obcych uczą obcokrajowcy. W tych szkołach jest wielki nacisk na naukę angielskiego i uczniowie mają po dwie lub trzy godzinny dziennie tego przedmiotu. Po pięciu latach są już w stanie porozumiewać się swobodnie po angielsku.

#9. Uczenie na pamięć


Uczniowie mają się nauczyć słowo w słowo tego, co mówi do nich nauczyciel. Więc siedzą i kują na pamięć, nie wymaga się od nich zrozumienia tego, co bezmyślnie powtarzają. Jednak ostatnio powstaje coraz więcej szkół, w których uczy się nowoczesnymi metodami, ale są to bardzo drogie prywatne szkoły, na które stać naprawdę niewiele osób.

#10. Leniwi i niegrzeczni uczniowie


Jeśli uczeń jest leniwy, nie chce się uczyć lub jest niegrzeczny i przeszkadza w prowadzeniu lekcji, zostaje wykopany ze szkoły. I idzie do szkoły kung fu. Są to szkoły z internatem, z pełnym wyżywieniem, w których dzieci ćwiczą od rana do nocy. Niektórym z nich uda się nauczyć czytać i pisać. W tych szkołach główną metodą wychowawczą jest bicie. Nauczyciele biją uczniów ręką, kopią lub używają kija. Po ukończeniu takiej szkoły życia absolwenci mogą założyć swoją szkołę sztuk walki i w ten sposób zarabiać na życie.
457
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Jak to Polacy fałszywą epidemię tyfusu wywołali
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Perfidny trolling komputerowy
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Polska to nie kraj, to stan umysłu – Kazik Staszewski pokazał mamę
Przejdź do artykułu 20 ciekawostek o Japonii
Przejdź do artykułu 15 najdziwniejszych rzeczy, jakie barmani usłyszeli w pracy
Przejdź do artykułu Szefowie opowiadają o najbardziej absurdalnych powodach nieobecności w pracy
Przejdź do artykułu 7 zwariowanych ciekawostek o telefonach, numerach i ich użytkownikach

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą