Szukaj Pokaż menu

Piękne dziewczyny dobrze wyglądają w okularach XLIII

49 138  
315   22  
Nie mogę przestać na nie patrzeć.

Nietypowe sposoby poinformowania świata o oczekiwanym potomku

150 660  
392   17  
Istnieje wiele kreatywnych sposobów na to, by powiadomić rodzinę i znajomych o nowym obywatelu. Oczywiście, może lepiej byłoby zrobić to osobiście, a nie przez Facebooka, ale czy wtedy byłoby tyle frajdy?

#1.

10 nieco smutnych faktów o ludzkości

299 046  
507   111  
Kilka niekoniecznie miłych ciekawostek o nas samych.

#1. Otyłość jest częstszym problemem niż niedożywienie


Dane z raportu z najnowszych raportów WHO pokazują, że chociaż głód na świecie dalej jest poważnym problemem, to liczba ludzi nie zajmujących się sportem i spożywających nadmierne ilości kalorii jest już większa od liczby osób głodujących. Oznacza to, że oprócz głodu na świecie, musimy zająć się także ludźmi będącymi na "drugim biegunie".

#2. Chcę tatę na gwiazdkę


Gdy zadamy dziecku pytanie, co chce dostać na gwiazdkę, najczęściej usłyszymy „komputer”, „tablet”, „iPhone” itd. W ramach badania eksperci poprosili rodziców, by zadali takie pytanie własnym pociechom i spisali odpowiedzi. Pierwsze dziewięć najbardziej popularnych odpowiedzi to prezenty materialne takie jak zabawki lub wspomniane sprzęty oraz domowe zwierzęta. Na dziesiątym miejscu znalazła się odpowiedzieć „chciałbym dostać tatę”. Życzenie otrzymania mamy było na 23. miejscu.

#3. Wszędzie korzyści


Psycholog Lidewij Niezink zbadała relacje panujące między ludźmi w rodzinie oraz w kręgu przyjaciół. Okazało się, że swoim przyjaciołom pomagamy z sympatii do nich, a członkom własnej rodziny okazujemy pomoc, gdyż oczekujemy tego samego od nich. Podświadomie liczymy, że w razie potrzeby nam się odwdzięczą i pomogą tak, jak my pomogliśmy im.

#4. Powtarzanie kreuje rzeczywistość?


Badania przeprowadzone wśród studentów prestiżowych uczelni pokazały, że gdy podda się młodzież systematycznemu wpływowi opinii jednego i tego samego człowieka, to z czasem uzna ona, że jest to opinia wyrażana przez kilka osób. Nie musi to być człowiek, ale np. prasa lub dziennik telewizyjny. Odpowiedzialną za to jest iluzja jakoby daną opinię podzielało o wiele więcej osób, niż ma to miejsce w rzeczywistości.

#5. Efekt pożaru


Polityczne i światopoglądowe gównoburze to codzienność każdego internauty. Gdy człowiek widzi przed oczami informację przeczącą jego osobistym przekonaniom, to zamiast chociaż zastanowić się nad tym, w co wierzy i co uznaje za słuszne, jeszcze bardziej okopuje się na swojej pozycji. Zachodzi u niego tzw. efekt pożaru. Zjawisko to opisali po raz pierwszy Brendan Nyhan i Jason Reifler. Według nich ludzie o ekstremalnych poglądach politycznych nie reagują na oczywiste dowody świadczące o ich omylności. Jesteśmy zaprogramowani, by ignorować informacje niezgodną z naszymi poglądami.

#6. Uważamy się za idealnych


Nie ma ludzi idealnych, ale nie przeszkadza nam to w posiadaniu o własnej osobie bardzo dobrego zdania. W głębi duszy nikt nie uważa się za „średniego” jeśli chodzi o zdolności. Większość z nas przecenia swoje umiejętności nawet w ocenie samooceny.

#7. Zmiana sformułowania informacji zmienia nasze podejście


Politycy płacą ogromne kwoty na autorów piszących ich przemówienia. Wszystko po to, by odpowiednio dobrać słowa. Aby potwierdzić swoją tezę naukowcy przedstawili grupie uczestników badania dwie proste i identyczne informacje, ale sformułowane na dwa różne sposoby. „Bezrobocie wynosi 15%” i „Zatrudnienie wynosi 85%”. Nam może się wydawać oczywistym, że przecież taka zmiana niczego zmienia, że sytuacja przekazana w tych dwóch zdaniach jest tak samo kiepska. Ale są miliony ludzi, którzy łapią się na te tanie sztuczki.

#8. Im więcej wiesz, tym gorzej dla twojego rozmówcy


Im więcej człowiek wie o temacie rozmowy, tym trudniej jest mu go omówić z osobą, która takiej wiedzy nie posiada. Czasem ogrom wiedzy utrudnia jej przekazywanie lub chociaż opowiadanie o niej. Przykładem tego zjawiska są nauczyciele, którzy mimo zdobywania nowych kompetencji i pogłębiania wiedzy z każdym rokiem coraz gorzej znoszą kontakty ze swoimi uczniami oraz coraz gorzej radzą sobie ze regularnie spływającą na nich falą głupoty.

#9. Słuchaj i patrz


W radiu mówi się, że nie ma złych piosenek. Są tylko za rzadko puszczane. Na tej zasadzie na naszą podświadomość działają reklamy – im częściej coś widzimy lub słyszymy, tym większe prawdopodobieństwo przejawiania naszego pozytywnego stosunku do tej rzeczy. Co więcej, nawet jeśli pierwsza opinia będzie negatywna, to z czasem może ona ulec zmiękczeniu tylko dzięki temu, że ciągle jesteśmy bombardowani reklamą.

#10. Wszystko ma swoją przyczynę


Wielu ludzi w momentach tragedii powtarza sobie, że nic nie dzieje się bez przyczyny, a więc nawet najgorsza tragedia ma jakiś sens. Wydawałoby się, ot takie niegroźne, może nawet dobre podejście do życia. Ale naukowcy przyjrzeli się sprawie dokładniej i spróbowali wyjaśnić jak takie zachowanie wpływa na relacje między ludźmi. Grupie uczestników eksperymentu zaprezentowano film, na którym studenci rażeni są prądem. Część z widzów zamiast protestować przeciwko takim praktykom, zaczęła próbować znaleźć wytłumaczenie dlaczego młodzi ludzie są torturowani, czym sobie na to zasłużyli. Człowiek jest z natury leniwy i wymyśla różne wymówki, by nie ruszyć z pomocą drugiemu. Łatwiej jest nam filozofować, niż po prostu pomóc.
507
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Nietypowe sposoby poinformowania świata o oczekiwanym potomku
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Najbardziej januszowe teksty, jakie pracownicy słyszeli w sklepie II
Przejdź do artykułu Nieprawdopodobne historie spadkowe
Przejdź do artykułu Znajdź różnice - profesjonalny poradnik
Przejdź do artykułu Duchy na XIX-wiecznych fotografiach
Przejdź do artykułu Mistrzowie Internetu – Aktywiszcze u lekarza
Przejdź do artykułu 10 tradycji świątecznych, których pochodzenia możesz nie znać
Przejdź do artykułu Faktopedia – Wyjątkowe wkładki do butów
Przejdź do artykułu Czego nie powinniśmy jeść na śniadanie
Przejdź do artykułu Ostatnie słowa 17 zbrodniarzy, którzy z zimną krwią pozbawiali życia

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą